BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 9805357
*
nr 980 5357
Takfotogenlampa
Majolika
Kondition: nagg
Utrop:
1.500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 september 2015
kl 18:59:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/9 08:25:29
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
5357 Ljuskrona
Rokokostil. Höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:56
-
5237 Malmkrona
1800-tal. Höjd: ca 55 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:49
*
Takfotogenlampa
Kondition: nagg
nr 980 5357
Takfotogenlampa
Majolika
Kondition: nagg
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 september 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/9 08:25:29 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
5357 Ljuskrona
Rokokostil. Höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:56 -
5237 Malmkrona
1800-tal. Höjd: ca 55 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:49